blog

Daiquiri – ulubiony drink Ernesta Hemingwaya

Czy daiquiri to właśnie jest najlepszy karaibski drink? Wszystko zależy oczywiście od upodobań. Według mnie tak – jest orzeźwiający, lekko kwaskowy – jednak nie można przesadzić z limonką. Ale zanim poznacie przepis, odrobina historii.

Historia drinka.

Legendy mówią, że pierwsze wzmianki o daiquiri są z roku 1493, a nazwa jak podają różne źródła pochodzi z języka Indian Taino zamieszkujących Kubę.

Bardziej prawdopodobna wersja to ta mówiąca, że drink został wymyślony pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego inżyniera Jenningsa Coxa, który pracował w kopalni Daiquiri nieopodal Santiago de Cuba. W owym czasie rum na salonach nie gościł, był uznawany za alkohol biedoty, a w bogatych domach pijano gin. Wspomniany inżynier zaprosił do siebie gości, jednak okazało się, że kończy mu się gin i został tylko rum. Nie chcąc podawać gościom tak pospolitego alkoholu jakim był biały rum, postanowił zmieszać go z sokiem z limony i cukrem trzcinowym, którego na Kubie było pod dostatkiem. W ten oto sposób rum i daiquiri wkroczyło na salony.

Kto pijał daiquiri ?

Oczywiście elita amerykańska rozkoszowała się w smaku kwaśnego i orzeźwiającego drinka. Pijali go prezydent  John F. Kennedy czy Ernesta Hemingwaya. I właśnie to pisarz rozsławił drink na cały świat. Jednak jego ulubioną wersją drinka była ta mocniejsza ( z podwójnym białym rumem) zwana Papa Doble. Jak miejska legenda mówi, najlepsze daiquiri podają w Hawanie, w słynnej La Floridita. Ale czy to prawda ? To już musicie sami ocenić.

Chętni na najlepszego kubańskiego drinka daiquiri?

Podstawowy przepis :
45 ml białego rumu (100 ml w wersji Papa Doble)
5 ml syropu cukrowego
20 ml soku z limetki

i oczywiście lód

Wszystko dobrze zblendować , podawać z lodem frape.

Wersja dla odważnych Papa doble:

90 ml białego rumu

30 ml soku z limetki

syrop cukrowy

lód

Na zdrowie !

Na Kubie barmani mają miarkę w oku i w ręce 🙂

Chcesz spróbować jak smakuje ulubiony drink Hemingwaya na Kubie – wybierz się w podróż swoich marzeń z La Compania Cubana – odkryj z nami Kubę

https://lacompaniacubana.pl/