blog

Dokumenty na Kubę. Co potrzebujesz do wyjazdu na Kubę.

Wyjazd na Kubę to marzenie wielu osób. Aby jednak móc cieszyć się tym karaibskim rajem, należy przygotować odpowiednie dokumenty. W tym artykule przedstawimy, jakie dokumenty są potrzebne do podróży na Kubę.

Wiza/karta turysty

jest to podstawowy dokument, który pozwala na pobyt na Kubie. Można ją kupić w Ambasadzie Kuby w Polsce lub biurach podróży, które prowadzą legalną sprzedaż wiz. Niektóre linie lotnicze oferują wizę w cenie biletu, jednak otrzymujesz ją dopiero na ostatnim odcinku podróży. Wiza/karta turysty jest sprawdzana już na lotnisku w Polsce, bez niej nie wsiądziesz do samolotu. Wiza jest ważna przez 90 dni, ale można ją przedłużyć o kolejne 90 dni w urzędzie migracyjnym na Kubie.

Formularz D’Viajeros

to elektroniczny formularz, który należy wypełnić przed wylotem na Kubę. Formularz jest dostępny online na stronie internetowej kubańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i należy go wydrukować przed wylotem. Formularz ten jest obowiązkowy dla każdego podróżującego od 23 stycznia 2023 roku. Link do formularza : https://www.dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio , formularz musisz okazać już na lotnisku w Polsce.

Ubezpieczenie podróżne

jest to dokument, który zapewni Ci ochronę podczas pobytu na Kubie. Wymagane jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego obejmującego koszty leczenia oraz transportu medycznego. Warto pamiętać, że na Kubie służba zdrowia jest płatna, a koszty leczenia mogą być bardzo wysokie.

Paszport ważny min. 3 miesiące

Paszport to kolejny dokument, który należy posiadać przy podróży na Kubę. Ważność paszportu musi wynosić co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wyjazdu. Należy również upewnić się, że paszport jest w dobrym stanie i nie uległ zniszczeniu.

Sprawdzanie dokumentów na różnych etapach podróży

Warto pamiętać, że dokumenty podróżne są weryfikowane na różnych etapach podróży na Kubę. Już na lotnisku w Polsce sprawdzana jest wiza/karta turysty oraz formularz D’Viajeros. Ponownie w portach/lotniskach tranzytowych dokonywana jest weryfikacja formularza D’Viajeros. Dlatego warto upewnić się, że wszystkie dokumenty są przygotowane zgodnie z wymaganiami.

Wyszukiwanie informacji na forach

Przygotowując się do podróży na Kubę, szukacie na pewno informacji na forach podróżniczych. Pamiętajcie, że informacje dotyczące wymaganych dokumentów mogą ulegać zmianie. Dlatego, szukając wiedzy na forach internetowych, należy sprawdzać, czy dana informacja jest aktualna i pochodzi od wiarygodnego źródła. Ktoś kto raz był na Kubie nie jest wiarygodnym źródłem. Taka osoba może dzielić się swoimi doświadczeniami, natomiast nie jest ekspertem.

Warto również podkreślić, że od kwietnia 2022 roku Kuba zniosła obowiązek posiadania szczepień przeciwko Covid oraz obowiązkowych testów. Należy jednak pamiętać, że sytuacja związana z pandemią Covid-19 może ulec zmianie, dlatego warto śledzić bieżące informacje na ten temat.

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli planujesz wyjazd na Kubę, musisz posiadać :

  • ważny paszport,
  • wizę/kartę turysty,
  • formularz D’Viajeros,
  • ubezpieczenie podróżne.
  • Te dokumenty musisz okazać już na lotnisku w Polsce.

Planujesz wyprawę na Kubę zobacz naszą ofertę https://escuba.pl/category/oferta/