blog

Kubański rum i jego historia – wyprawa smakiem po Kubie.

Kubański rum jest jednym z najbardziej znanych alkoholi na świecie. Produkuje się go na Kubie od ponad 500 lat i stał się ważnym elementem kultury karaibskiej. W tym artykule przyjrzymy się historii kubańskiego rumu, jego produkcji i różnych rodzajów rumu, jakie są dostępne.

Historia kubańskiego rumu

Początki

Historia kubańskiego rumu sięga XVI wieku, kiedy to hiszpańscy koloniści rozpoczęli uprawę trzciny cukrowej na Kubie. W ciągu kilku dekad cukier stał się jednym z najważniejszych eksportów kraju. W 1862 roku założono pierwszą destylarnię rumu na Kubie.

Rozwój przemysłu rumowego

W latach 70. XIX wieku na Kubie działało już ponad 100 destylarni rumu. W 1930 roku na Kubie działało już tylko 19 destylarni, ale wytwarzane tam rumy były jednymi z najlepszych na świecie. W latach 40. i 50. XX wieku kubański rum stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.

Kryzys w branży

W latach 60. XX wieku na Kubie wybuchła rewolucja, która doprowadziła do upaństwowienia przemysłu rumowego. W 1990 roku gospodarka Kuby podupadła, co miało wpływ na produkcję rumu. Od tego czasu kubański rum zaczął tracić popularność, a jego produkcja zmalała.

Produkcja kubańskiego rumu

Składniki

Kubański rum produkuje się z melasy. Melasa jest ciemnym, gęstym płynem, który pozostaje po procesie wydobycia cukru z trzciny cukrowej. Kolejny etap to dodanie wody do melasy, a następnie całość fermentuje. Do procesu fermentacji są używane drożdże.

Destylacja

Po fermentacji destyluje się mieszaninę w celu otrzymania alkoholu. W procesie destylacji usuwane są z niego związki chemiczne, które mogą wpłynąć na smak rumu. Rum powstaje poprzez starzenie destylatu w dębowych beczkach, co nadaje mu charakterystyczny smak i aromat.

Rodzaje kubańskiego rumu

Biały rum

Biały rum jest najsłabszym rodzajem kubańskiego rumu i ma neutralny smak. Jest on często stosowany do mieszania drinków i koktajli.

Złoty rum

Złoty rum jest dojrzewa w dębowych beczkach przez około trzy lata, co nadaje mu złocisty kolor. Ma on delikatny smak, można go spożywać solo lub w drinkach.

Anejo rum

Anejo rum jest dojrzewa w dębowych beczkach przez około pięć lat, co nadaje mu głęboki kolor i bogaty smak. Jest to rum idealny do picia solo.

Gran Reserva rum

Gran Reserva rum jest dojrzewa w dębowych beczkach przez około dziesięć lat. Ma on intensywny, bogaty smak i jest idealny do picia solo lub z dodatkiem wody.

Premium rum

Premium rum to najwyższej jakości rum produkowany na Kubie. Jest on dojrzewa w dębowych beczkach przez około piętnaście lat i ma intensywny, złożony smak.

Najpopularniejsze marki kubańskiego rumu

Havana Club

Havana Club to jedna z najbardziej znanych marek kubańskiego rumu. Jest to rum produkowany od ponad 140 lat i jest dostępny w wielu różnych wersjach, w tym białej, złotej, anejo i gran reserva.

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba to marka rumu produkowana na Kubie. Jest to rum dojrzewa w dębowych beczkach przez około cztery lata i ma intensywny, bogaty smak.

Inne marki kubańskiego rumu

Ron Mulata to również wyróżniająca się marka, która charakteryzuje się łagodnym smakiem i aromatem. Natomiast Matusalem to marka z historią sięgającą początków XX wieku, która oferuje bogate i złożone smaki, które zadowolą nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Podsumowanie

Kubański rum to alkohol, który ma bogatą historię i uważa się go za jeden z najlepszych na świecie. Produkowany jest z melasy lub soku trzciny cukrowej i destylowany w celu uzyskania alkoholu. Kubański rum występuje w wielu różnych wersjach, w tym białej, złotej, anejo i gran reserva, a także w różnych markach, takich jak Havana Club, Legendario, Mulata czy Santiago de Cuba.

Pięć najpopularniejszych drinków na bazie rumu znajdziesz tutaj https://escuba.pl/blog/wyprawa-smakiem-po-kubie-5-drinkow-ktore-warto-poznac/