blog

Filmy związane z Kubą – zestawienie najlepszych tytułów

Jeśli interesują Cię filmy kubańskie, to przygotowałam dla Ciebie listę wartościowych produkcji, które pozwolą Ci poznać kulturę i historię tego pięknego kraju.

Zestawienie obejmuje zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, które łączy tematyka związana z Kubą. Obejrzenie każdej z tych pozycji pozwoli Ci poznać Kubę z różnych perspektyw i zrozumieć jej unikalny charakter.

Zobacz moje zestawienie filmów związanych z Kubą.

1. 7 dni w Hawanie 

Portret Hawany przedstawiony z perspektywy tubylców i turystów, których losy przewijają się w siedmiu barwnych epizodach.

2. Marzenie Rodolfo , reż. Barbara Radwańska, Barbara Umbra, Cristina Ceballos

Rodolfo jest niewidomym muzykiem z Kuby, który cierpi na nieuleczalną chorobę. Odkryty został przez trzy reżyserki Barbarę Radwańską (Polska), Barbarę Umbra (Brazylia) i Cristinę Ceballos (Kuba), które nakręciły o nim film. Ich celem jest spełnienie „marzenia Rodolfo” – uczynić jego muzykę znaną na całym świecie.

3. Viva! reż. Paddy Breathnach

Po śmierci matki młody Jesus musi radzić sobie sam. Mieszka w biednej dzielnicy w Hawanie, pracuje jako fryzjer i dorabia w nocnym klubie. Zafascynowany występami drag queen marzy o tym, aby stanąć na scenie. Podczas pierwszego w życiu występu dostaje od publiczności nie tylko brawa, ale też potężny cios z pięści prosto w twarz. To jego ojciec, były bokser, który niespodziewanie powrócił po wielu latach z więzienia. Wprowadza się teraz do syna, narzuca swoje zasady i zabrania mu występować.

[opis dystrybutora kino]

4. Yuli , reż. Icíar Bollaín

Film oparty na autobiografii tancerza Carlosa Acosty.
Yuli to syn afrykańskiego boga Oguna, bojownika. Yuli to pseudonim Kubańczyka, Carlosa Acosty, który nadał mu ojciec. Widział naturalny talent syna do tańca i zmusił go do uczęszczania na zajęcia w szkole baletowej, choć Yuli uciekał od wszelkiego rodzaju dyscypliny, a jego szkołą były ulice Hawany. Jednak pomimo powtarzających się ucieczek ze szkoły, Yuli zakochał się w tańcu. Stał się pierwszym czarnoskórym tancerzem baletowym, który wcielił się w postaci napisane dla białych.
Film prowadzi nas od lat trudnego dzieciństwa, przez dojrzewanie, aż po dojrzałość. W dorosłą postać tancerza wciela się sam Carlos Acosta który, pomimo sukcesu, jaki odniósł, nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach.

5. Buena Vista Social Club, reż. Wim Wenders

To chyba najbardziej znany film dokumentalny o Kubie.

Ta mistrzowsko sfilmowana oda Wendersa poświęcona jest magii kubańskiego ducha. Nic w jego wcześniejszych filmach – jakkolwiek znakomitych – nie może się równać z bogactwem uczuć, które są tutaj prezentowane.
Oglądając i słuchając najlepszych muzyków Kuby, podróżujemy pełnymi egzotyki ulicami starej Hawany. Ich muzyka nie opiewa wypadków zimnej wojny ani walki politycznej, są to jedynie wspomnienia pierwszego pocałunku na plaży, słodko-gorzkich podarków w postaci kwiatów gardenii czy też historii nieszczęśliwej miłości sprzed lat.

[opis dystrybutora dvd]

6. Buena Vista Social Club – Adios, reż. Lucy Walker

W 1997 r. muzycy Buena Vista Social Club przybliżyli światu pulsującą rytmem kulturę Kuby. Dwadzieścia lat po tym wydarzeniu, pozostali przy życiu członkowie zespołu wspominają swoje kariery.

Buena Vista Social Club: Adios to doskonałe uzupełnienie dokumentu Buena Vista Social Club z 1999 w reżyserii Wima Wendersa. Lucy Walker przeprowadza wywiady z członkami pierwszego składu, pokazując także szerszy, polityczno-historyczny kontekst.

Nie zabraknie wzruszających momentów, ukazujących np. Rubena Gonzáleza oraz Ibrahima Ferrera, grających do ostatnich chwil swojego życia. Na szczególną uwagę zasługuje także postać Omary Portuondo i jej nieznana do tej pory historia.

[opis canalplus.pl]

7. Suite Habana, reż. Fernando Pérez

Intymny portret miasta, który w pełni oddaje charakter jego mieszkańców i realia ich życia codziennego. Akcja filmu rozgrywa się w ciągu jednego długiego dnia, w trakcie którego kamera towarzyszy kilku spokrewnionym bądź zaprzyjaźnionym osobom.

Dokumentalny film jednego z najlepszych kubańskich reżyserów, Fernando Pereza otworzył 51. edycję festiwalu w San Sebastian i zdobył tam Nagrodę SIGNIS (Signis World Catholic Association For Communication Award). Prezentowany był również na festiwalu w Kartaginie, Marakeszu oraz Hawanie, gdzie zdobył aż 12 nagród, w tym dla najlepszego reżysera.

[opis filmweb.pl]

https://www.youtube.com/watch?v=qLwi_3lH-co&t=15s

8. Chico i Rita, reż.  Javier Mariscal, Fernando Trueba, Tono Errando

„Chico i Rita” to opowieść o wielkiej miłości utalentowanego pianisty Chico i pięknej, obdarzonej niezwykłym głosem Rity. Ich wspólna historia zaczyna się na Kubie w 1948 roku, ale los rzuci kochanków do Nowego Jorku, Paryża, a nawet Hollywood.
Bohaterów opartego na prawdziwej historii filmu połączyło pożądanie i muzyka, która odgrywa w „Chico i Rita” niezwykle ważną rolę. Na doskonałej ścieżce dźwiękowej usłyszymy jazz, cubop, mambo, sambę… To one nadadzą rytm gorącemu uczuciu.
Miłość jest piosenką, której nigdy nie zapomnisz…

[opis dystrybutora kino]

9. Kamerzysta na Kubie, reż. Jon Alpert

Fenomenalny dokument amerykańskiego reportażysty Jona Alperta pokazujący zmiany na Kubie na przestrzeni 40 lat.

10. Cuba Libre – serial dokumentalny / 8 odcinków/ 

Serial dokumentalny opowiadający bogatą historię Kubańczyków — potomków konkwistadorów, walczących o wolność bohaterów i uczestników zimnowojennych intryg politycznych.

https://www.netflix.com/watch/80156774?trackId=14277282&tctx=0%2C0%2C1d476f15-3229-471d-b02b-6ca6132a169c-13641755%2C%2C

11. Hawana – miasto utracone. reż. Andy Garcia

Jest rok 1958. Hawana – miejsce wiecznej zabawy i nocnych uciech. Jedni żyją z dnia na dzień, bawiąc się i beztrosko wydając pieniądze, innym ciążą dyktatorskie rządy Batisty. Wybucha rewolucja. Kiedy jedni szykują się do przejęcia władzy w mieście, Fico Fallone – właściciel El Tropico, najlepszego klubu nocnego w Hawanie walczy by zachować rodzinę i miłość kobiety.

[opis filmweb.pl]

12. Los Polacos , realizacja Aleksandra Plaszczyk, Maciej Lubczański

Dokument ukazujący Polaków mieszkających na Kubie. Kazdy z nich to inna historia przybycia na wyspe, inne miejsce, inne koleje zycia. Łączy ich tesknota za ojczyzną oraz niejednokrotnie brak mozliwosci powrotu do kraju. Turyści, którzy zwiedzają Kubę „oficjalną” – wyznaczoną przez reżim rodziny Castro, nie są w stanie zobaczyć takiej Kuby, jaką zobaczyliśmy oczami tych ludzi.

https://www.youtube.com/watch?v=kLqc56ZcR8E&t=652s

13. Los Dioses Rotos, reż. Ernesto Daranas

Laura jest profesorem uniwersyteckim, bada historię słynnego kubańskiego alfonsa Alberto Yariniego oraz jego rywala Ponce de Leóna. Miejska legenda mówi, że zginęli w pojedynku strzelając do siebie. Na początku XX wieku kontrolowali biznes prostytucji w Hawanie. Laura, żeby poznać tajemnice  legendarnej postaci, wchodzi w jeden z najbardziej złożonych obszarów dzisiejeszej Hawany.

14. W rytmie Kuby

„W rytmie Kuby” to świetny, pozytywny dokument, pełen kubańskich dźwięków i klimatu rodem z hawańskich klubów. Opowiada on historię słynnego nowoorleańskiego zespołu „Preservation Hall Jazz Band”, który odtwarza swoje muzyczne korzenie i przemierza Kubę w  poszukiwaniu rodzimej muzyki.  Muzyki, która przyczyniła się do powstania jazzu w Nowym Orleanie.

15. Habana Blues, reż. Benito Zambrano

Dwaj młodzi kubańscy muzycy – Ruy i Tito – mają to samo marzenie: osiągnąć sukces i sławę i… jak najszybciej wyjechać z Hawany. Ruy mieszka z Caridad i dwojgiem dzieci. Mimo, że się kochają, ich związek zmierza ku końcowi. Tito mieszka razem z babcią. Kiedy muzycy przygotowują swój pierwszy wielki koncert, dowiadują się, że Martha i Lorenzo – para hiszpańskich producentów muzycznych szuka talentów na Kubie. To może być dla nich wielka szansa na odmianę losu, dlatego postanawiają podbić serca Hiszpanów. Okazuje się jednak, że producenci z „wolnego świata” nie są bezinteresowni.

[opis dystrybutora]

16. Viva Cuba, Juan Carlos Cremata MalbertiIraida Malberti Cabrera

Film piętnujący ciężar kubańskiej biurokracji, zatrudnienia, migracji i segregacji. Problemy przedstawione są z punktu widzenia kubańskich dzieci, a sama historia czerpie inspirację z szekspirowskich ?Romea i Julii?. Na przyjaźń pomiędzy Malú ? dziewczynką z wyższej klasy wychowywanej przez samotną matkę, a Jorgito ? ubogim chłopcem z dosyć prostackiej i pospolitej rodziny, niechętnym okiem patrzą obie familie. Matka Jorgito jest ubogą socjalistką, dumną z pozycji społecznej, jaką zajmuje jej rodzina, od matki Malú dzieli ją przepaść, nie tylko społeczna. Obie kobiety, pomimo, iż wiedzą o dziwnej sympatii swoich pociech, to jednak nie zdają sobie sprawy, jak bezgraniczna jest to więź. Kiedy dzieci odkrywają, że matka Malú chce opuścić Kubę, wyruszają w podróż na drugi koniec wyspy, aby odszukać ojca dziewczynki. Chcą go nakłonić, aby podpisał papiery umożliwiające wyjazd z Kuby. Niezwykle świeży i oryginalny film, pomimo trudnej tematyki, jakiej dotyka, przeznaczony jest zarówno dla młodzieży, jak i dla starszej widowni.

[opis dystrybutora]

17. Melaza, reż. Carlos Lechuga

Cukier to podstawowy produkt eksportowy Kuby. Trzcina dawała zarobek większości mieszkańców słonecznej wyspy – również przepięknej wiosce Melaza. Cukrownia jednak jest w stanie upadłości i zwolniono większość pracowników.  Monica jest jedną z nielicznych osób, wciąż zatrudnionych w cukrowni. Jej praca polega na codziennym oglądzie maszyn. Aldo , mąż Monici,  jest nauczycielem pływania, ale nie może prowadzić zajęć, bo w miejscowym basenie brakuje wody. Małżeństwo żyje w skromnym domu razem z ośmioletnią córką Moniki i jej sparaliżowaną matką, poruszającą się na wózku inwalidzkim. Nie mają pieniędzy, godnej pracy, nic nie wskazuje na to, by ich los się poprawił. Wszystko wywraca się do góry nogami w chwili, gdy policja przyłapuje ich na nielegalnym podnajmowaniu pokoju. Muszą zapłacić mandat, a więc muszą znaleźć szybko dodatkowe pieniądze.

18. Hawana – Sztuka tworzenia ruin, reż.  Florian Borchmeyer

Hawana – Nowa Sztuka Tworzenia Ruin to sentymentalna podróż uliczkami starego miasta, które tak wiele dzieli od jego dawnej świetności. Naszymi przewodnikami będą miedzy innymi mieszkaniec starego, opuszczonego teatru, który łatwiej godzi się z własnym losem niż z tym, co spotkało jego ukochany budynek; młoda dziewczyna, która w swoim mieszkaniu czuje się nieustannie zagrożona katastrofą budowlaną; czy mężczyzna, który obserwując miasto zamieniające się w ruinę, tworzy nową dziedzinę nauki – ruinologię.

[opis dystrybutora]

19. Fresa y Chocolate, reż. Tomás Gutiérrez Alea, Juan Carlos Tabío

Diego młody, kulturalny, wykształcony i sceptyczny homoseksualista zakochuje się w heteroseksualnym komuniście pełnym uprzedzeń i ideowych doktryn. Wywołuje to odrzucenie i podejrzenia ale także fascynację. Film opowiada o wielkiej przyjaźni i miłości między dwoma mężczyznami, która jest w stanie pokonać brak zrozumienia i nietolerancję.

[opis filmweb.pl]

20. Cuba Feliz, reż. Karim Dridi

Karim Dridi postanowił zrobić film o muzyce kubańskiej. Wziął więc ze sobą filmową ekipę, wyposażoną w ręczną kamerę i jeden mikrofon i wraz z 76-letnim hawańskim bardem Miguelem Del Moralesem, znanym jako El Gallo, udał się w podróż po Kubie…

„Cuba Feliz” to historia mężczyzny, który miał marzenia. Ten człowiek to Gallo – uliczny śpiewak, który szuka spełnienia tych marzeń po całej Kubie. Gallo wkracza w samo jądro muzycznych legend: gwiazd salsy, raperów ze slumsów, bandów hałaśliwych, starych ludzi, śpiewaków bolero, muzyków improwizujących jazz, mistycznych bębnów i wiejskich rewelersów….

[opis dystrybutora kino]

21. Somos Cuba, reż. Annett Ilijew

Kameralny dokument, będący unikalnym zapisem codziennego życia mieszkańców ubogich dzielnic Hawany. Z dala od malowniczych pejzaży turystycznej Kuby, Andres, kamerzysta amator, zabierał małą, przemyconą kamerę w swoje najbliższe otoczenie. Przez siedem lat filmował przemiany w swoim sąsiedztwie. Pokazał prawdziwe życie, bardzo dalekie od reklamówek zagranicznych biur podróży. Utrwalał codzienność w komunistycznym kraju. Poszukiwanie kultury i sztuki innej od tej oficjalnej, ale też dokumentował walkę o normalne życie w totalitarnym państwie. Autor i jednocześnie bohater dokumentu buduje intymny portret współczesnego społeczeństwa Kuby i odkrywa jego nieznane oblicze.

22. Cztery pory roku w Hawanie, mini serial na podstawie powieści Leonardo Padura

Melancholijny detektyw Mario Conde rozwiązuje zagadki groźnych i mrocznych przestępstw, których tłem jest parna Hawana, gdzie czas płynie w innym, spowolnionym tempie.

https://www.youtube.com/watch?v=UBiNkkjdxhc

23. El Che – dokument

Hiszpańsko-meksykański pisarz Paco Ignacio Taibo II wyrusza w podróż śladami Ernesta „Che” Guevary i ujawnia nowe informacje na temat rewolucjonisty.

https://www.netflix.com/title/80193423

https://www.youtube.com/watch?v=gwAWAGVPVwM&t=9s

24. Che – Rewolucja, reż. Steven Soderbergh

„Che” to pierwsza tak szeroka i epicka próba opowiedzenia o życiu i działalności najsłynniejszego rewolucjonisty świata, Ernesto „Che” Guevarry, który z czasem stał się prawdziwą ikoną popkultury. Ekscytująca gra i świetny warsztat aktorski Benicio del Toro znakomicie oddaje wszystkie odcienie tej postaci: symbol walki z uciskiem, mordercę i terrorystę, wielkiego kompana Fidela Castro, jedną z najpotężniejszych osób w państwie.
Obraz podzielono na dwie części. Pierwsza „Che – Rewolucja” oraz druga „Che – Batalia ”

[opis dystrybutora kino]

25. Hemingway i Gellhorn, reż.Philip Kaufman

Film z Hawaną w tle, 0powieść o jednym z najgłośniejszych romansów ostatniego stulecia – historia pełnej pasji miłości i burzliwego małżeństwa literackiego geniusza Ernesta Hemingwaya (Owen) i pięknej korespondentki wojennej Marthy Gellhorn (Kidman), która przedstawia ich losy podczas hiszpańskiej wojny domowej i późniejszych wydarzeń. Będąc świadkami historii relacjonowali światu największe konflikty swoich czasów, ale najgorsza wojna, której nie dali rady przetrwać, toczyła się między nimi.

[opis dystrybutora dvd]

26. Soy Cuba, reż. Michaił Kałatozow

Kilka czarno-białych nowel ukazuje pełne kontrastów społeczeństwo. Młody sprzedawca owoców zakochuje się w swojej sąsiadce, skromnej dziewczynie, która walcząc z biedą sprzedaje się amerykańskim turystom, oszalały z rozpaczy farmer podpala cały zbiór trzciny cukrowej, postawiony przed faktem dokonanym – jego pole zostało sprzedane wszechwładnemu United Fruit. Studenci spiskują chcąc obalić potwora na tronie, a w dalekich górach Sierra Maestra zaczyna się prawdziwa walka na śmierć i życie.

[opis dystrybutora dvd]

27. Kuba, reż. Richard Lester

Hawana, Kuba, rok 1959. Rajska wyspa u progu rewolucji. Robert Dapes, cyniczny brytyjski najemnik, przybywa do kraju na wezwanie jednego z najbardziej skorumpowanych funkcjonariuszy Batisty Generała Bello. Na miejscu jednak Dapes odkrywa, że nie potrafi zignorować brutalności i zdeprawowania reżimu Batisty. Nie umie także oprzeć się pięknej Alessandrze Pullido, swojej dawnej kochance, teraz żonie bogatego kubańskiego właściciela ziemskiego. Otoczony przez niestabilnych w swych przekonaniach bojowników i ludzkie sępy, Dapes musi przede wszystkim dojść do porozumienia z samym sobą i swymi nieustannie zmieniającymi się poglądami jeśli zamierza wydostać się… żywy.

[opis www.filmweb.pl]

28. Zanim zapadnie noc, reż. Julian Schnabel

Reinaldo Arenas (Javier Bardem) urodził się w latach czterdziestych na Kubie. Jako nastolatek opuszcza rodzinne strony i udaje się do Hawany. Chłopak o artystycznej duszy zaczyna obracać się w kręgach stołecznej bohemy. Tworzy coraz lepsze wiersze i prozę. W końcu wydaje swoją pierwszą powieść. Jego niestandardowe podejście do życia niezbyt podoba się władzom. Arenas trafia do więzienia. Po wyjściu z niego udaje się na emigrację do Nowego Jorku. W 1990 roku popełnia samobójstwo, będąc w ostatnim stadium AIDS.

[platforma vod]

29. Hawana, reż. Sydney Pollack

W 1958 roku do Hawany, która stoi u progu rewolucji, z zamiarem zgarnięcia wielkiej wygranej przybywa pokerzysta Jack Weil (Robert Redford). Los sprawi jednak, że zakocha się w pięknej i tajemniczej Robercie (Lena Olin), żonie jednego z rewolucjonistów, Arturo Durana (Raul Juliá). Arturo zostaje zatrzymany przez policję, a pomiędzy Jackiem i Robertą rodzi się wielka namiętność, która zaczyna zagrażać marzeniom Jacka o wygranej.

[opis dystrybutora kino]

30. Zmarszczki miasta , reż. José Parlá

W 2012 roku francuski artysta o psudonimie JR w ramach Biennale w Hawanie, zaprezentował swój projekt Zmarszczki miasta.
Bohaterami jego wielkoformatowych zdjęć byli mieszkańcy stolicy Kuby, a następnie prace te eksponowano na budynkach Hawany. W dokumencie możemy poznać bohaterów tego niesamowitego projektu.

31. Nasz człowiek w Hawanie, reż. Carol Reed

Dreszczowiec okraszony czarnym humorem, czyli trzecie i ostatnie spotkanie Carola Reeda z pisarzem Grahamem Greenem. Anglik Jim Wormold sprzedaje odkurzacze w przedrewolucyjnej Hawanie. Aby dać swojej córce, która z wydawaniem pieniędzy nie ma najmniejszego problemu, wszystko czego zapragnie, daje się wciągnąć do brytyjskiej siatki wywiadowczej. Problem polega na tym, że zwierzchnicy nie chcą płacić jeśli nie ma nic do zameldowania. Wormold zaczyna więc zmyślać swoich agentów, a wkrótce zainspirowany częściami odkurzaczy wysyła szkice tajnych, cudownych broni znajdujących się w górach. Robi to tak skutecznie, że zachwyceni rezultatami chlebodawcy przysyłają mu do pomocy radiooperatora i piękną sekretarkę Beatrice, na której powaby bohater nie pozostaje obojętny. Prawdziwe czarne chmury zbierają się jednak nad 'naszym człowiekiem w Hawanie’, gdy tajne służby rządają, aby ujawnił swoich zmyślonych agentów, gdyż grozi im niebezpieczeństwo.

32. Ojciec Chrzestny II ,  Francis Ford Coppola

Ta mistrzowska kontynuacja „Ojca Chrzestnego” opisuje losy dwóch pokoleń rodu Corleone w bezwzględnym dążeniu do władzy. Francis Ford Coppola podzielił swą powieść na dwie części: w pierwszej przedstawił losy młodego Don Vito, zagranego bezbłędnie przez Roberta De Niro, w drugiej – przejmowanie przez Michaela (Al Pacino) władzy w mafijnej rodzinie. Ponownie, gromadząc na planie wielu znakomitych artystów, Coppola stworzył bez wątpienia najlepszy sequel w dziejach kina.

[opis dystrybutora dvd]

33. Dzienniki motocyklowe, Walter Salles

Dzienniki motocyklowe to historia dwóch młodych mężczyzn, którzy wyruszają w pełną przygód podróż przez nieznany kontynent. Ta wyprawa staje się jednocześnie podróżą w głąb siebie. To film o trudnych wyborach, które musimy podjąć na drodze życia, o przyjaźni i solidarności. Mówi wreszcie o odnalezieniu własnego miejsca w świecie, i to takiego, o które warto walczyć.
W roku 1952 dwóch młodych Argentyńczyków – Ernesto Guevara i Alberto Granado – wyruszyło na poszukiwanie prawdziwego oblicza Ameryki Łacińskiej. Ernesto to 23-letni student medycyny, zaś 29-letni Alberto jest biochemikiem. Film Dzienniki motocyklowe śledzi losy tej dwójki odkrywającej bogactwo i złożoność kontynentu latynoamerykańskiego.
Dwójka przyjaciół w iście romantycznej pogoni za przygodą opuszcza rodzinne Buenos Aires na rozklekotanym Nortonie 500 z 1939 roku. Mimo awarii motocykla kontynuują swoją ośmiomiesięczną odyseję, łapiąc każdą możliwą okazję transportu. Zróżnicowane pejzaże odzwierciedlają stopniową przemianę w ich sposobie postrzegania świata; ludzie, których spotykają na swej drodze, otwierają im oczy na zupełnie inne oblicze Ameryki Południowej. Trafiają na wyżyny Machu Picchu, gdzie odnajdują majestatyczne ruiny i zdają sobie sprawę z ogromnego znaczenia zapomnianego dziedzictwa Inków. Gdy docierają do kolonii trędowatych, usytuowanej w głębi peruwiańskiej dżungli, zaczynają wątpić w wartość postępu mierzonego sukcesem gospodarczym, który tak wielu ludzi pozostawia poza nawiasem społeczeństwa. Doświadczenia z tego miejsca pomagają określić ich późniejsze postawy etyczne i wytyczyć drogę, którą podążą.
Dzienniki motocyklowe, oparte na zapiskach Alberto Granado, oraz człowieka, którego historia zapamięta jako „El Che”, są opowieścią o odkrywaniu samego siebie, ukazującą początki wiecznego rewolucjonisty.

[opis dystrybutora]

No i oczywiście Dirty Dancign 2, chociaż z Kubą ma niewiele wspólnego, bo był kręcony w Puerto Rico, a główną rolę odgrywa meksykański aktor Diego Luna – no ale żeby nie było, że nie znamy , proszę 😉

Nasze zestawienie będziemy uzupełniać tutaj jak i na naszym kanale YouTube