blog

Polo Montañez, czyli legenda kubańskiej muzyki

Są miejsca, które dla Kubańczyków są bardzo ważne.
Jednym z nich jest dom niezwykle utalentowanego i tragicznie zmarłego muzyka Polo Montañez. Kochany przez Kubańczyków, ale również przez Kolumbijczyków.
I jeśli wybieracie się na Kubę to warto też sięgnąć po inną muzykę niż Buena Vista Social Club.

Poznajcie historię Polo Montañez, czyli „Guajiro Natural”.

Polo Montañez (05/06/1955 – 26/11/2002), kubański wykonawca i autor tekstów. Urodził się jako Fernando Borrego Linares na farmie El Brugito w górach Sierra del Rosario, w prowincji Pinar del Río. W młodości przede wszystkim pomagał w rodzinnym gospodarstwie. Parał się róznymi zajęciami był drwalem czy traktorzystą. W wolnym czasie chodził od domu do domu i śpiewał.
W wieku 7 lat Polo Montañez zaczął śpiewać i grać na gitarze i kongach występując z ojcem na lokalnych zabawach i rodzinnych imprezach. Później już z własnym zespołem występował w regionach turystycznych. La Cordillera de los Órganos czy Complejo Las Terrazas, grając w takich miejscach jak Hotel Moka, Rancho Curujey czy Cafetal Buenavista poznał właściciela marki Lusafrica, z którym podpisał umowę na kilka płyt. Tak powstał jego pierwszy album „Guajiro Natural” i piosenka „Un montón de Estrellas”. Album ten sprzedał się w Kolumbii  w ponad 40 000 egzemplarzach, uzyskując status Gold i Platinum. Polo Montañez, znany odtąd jako Guajiro Natural (ze względu na swój charakter jak i na tematykę piosenek ) stał się w Kolumbii najbardziej słuchanym artystą zagranicznym. Gwałtownie wzrosła także jego popularność na Kubie, a koncerty przyciągały tłumy.

Polo Montañez swoją pierwszą piosenkę Este tiempo feliz skomponował w 1973 roku. Przez wiele lat pisał do szuflady, ponieważ nie uważał swojej twórczości za wartościową. W wieku 44 lat napisał już ponad 70 piosenek. Był samoukiem, nie miał żadnego formalnego wykształcenia ani wiedzy muzycznej. Komponował łącząc różne gatunki, wykorzystując rytmy, które słyszał i znał. Stworzył własny styl, przesycony elementami wiejskimi.

Występował w Kolumbii, Francji, Portugalii, Belgii, Holandii, Włoszech, Meksyku, Ekwadorze i Kostaryce .

Zmarł 26 listopada 2002 roku, po sześciu dniach walki o życie w wyniku urazów doznanych w wypadku samochodowym. Został pochowany na cmentarzu Candelaria w Artemisa.